Sadzenie trawy

Nie od razu Minas Tirith zbudowano.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Barti, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil, PawelPawel, Mordor_ASR

AdpioS
Treser wargów

15 mar 2017, 20:11

Witam,
Poszukuje pomocy w zasadzeniu trawki na mojej makiecie, jest już na wykończeniu i jedyne co mi pozostało to nadać jej trochę zieleni.
Zastanawiałem się na trawką statyczną i posypką trawiastą (takie jakieś grudki zielone).
Z trawką jest taki problem że trzeba by ją kłaść z elektrosadzarką, którą mam ale działa średnio.
Z kolei z posypką taki że nie wiem jak wygląda w rzeczywistości i jaki będzie efekt, a nie chce zepsuć makiety.
Jeżeli jest tu jakiś doświadczony ogrodnik prosiłbym o rady i ewentualnie nazwy sprawdzonych produktów.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Jaskier
Redaktor

15 mar 2017, 20:32

posypka wygląda raczej słabo, spróbuj ze starą dobrą trawką, która przez tyle lat była stosowana na podstawkach. porób spore placki. Dla efektu wow użyj gdzieniegdzie tuftów. Super się nadają firm army painter i paint forge. Mają szeroki wybór kolorystyczny a nawet kwiatki. Jeżeli jednak sam chcesz zrobić tylko kilka kępek kwiatów to:
Weź pojedyńczy tuft,
lekko pobrudź koncówki kropelką,
te same końcówki włóż w piasek,
poczekaj aż wyschnie i pomaluj, rozjaśniając techniką suchego pędzla ze 2 razy.

Ps. Tufty są naprawdę super! Nie wyobrażam sobie podstawek żadnej z moich armii bez nich :D
AdpioS
Treser wargów

15 mar 2017, 20:48

A wiesz może gdzie kupie dużą ilość trawki statycznej w rozsądnej cenie?
Na allegro widziałem małe paczuszki trawek a średnio się orientuje w dobrych sklepach modelarskich.
Awatar użytkownika
bonuspl
Mistrz zardzewiałych zbroi

15 mar 2017, 20:55

Dobrze że pytasz a nie robisz w ciemno ;)
Możesz taki aplikator spróbować zrobić samemu, wpisz sobie w google "homemade static grass applicator" i poobczajaj wyniki, może będziesz bardziej zadowolony z efektu.
Co do trawki statycznej to 10 zł za 20 g to dobra cena.
Awatar użytkownika
Wiesniak
Strażnik wyschniętej studni

15 mar 2017, 20:57

Jeżeli chcesz też inną opinię to ja np. uważam że trawka statyczna wygląda fajnie na małych powierzchniach - takich jak podstawki figurek. Jeżeli chodzi o duże powierzchnie to moim zdaniem nie jest łatwo uzyskać z niej realistyczny efekt. Jest także niewygodna w późniejszym użytkowaniu jeżeli zamierzasz grać na makiecie (która btw. jest świetna). No i jak napisałeś na początku, bez urządzenia do położenia jej nie będzie łątwo.
Nie wiem czy widziałeś mój temat: http://www.mitril.pl/forum/viewtopic.ph ... 3&start=15 też długo się zastanawiałem co po łożyć na podstawce. W końcu zakupiłem posypkę typu flock firmy Noch - efekt możesz zobaczyć na murkach z ostatniego zdjęcia i na moich ostatnich figurkach z cpm. Polecam żebyś sprawdził sobie jak to wygląda na zdjęciach w internecie. Moim zdaniem na dużych powierzchniach wygląda to o wiele lepiej niż trawka statyczna. Oczywiście do tego możesz dodać tufty jak napisał kudłaty, albo większe kępki posypki. Musiałbyś tylko kupić więcej niż jeden kolor żeby uzyskać fajny efekt. Ja kupiłem sobie trzy odcienie zielonego za łąćznie 42 złote - trzy całkiem spore worki.
PLGW > LO
AdpioS
Treser wargów

15 mar 2017, 21:05

Aplikator już sam robiłem i możesz nawet znaleźć mój film na yt jak go robię :p
Problem tylko że słabo działa na niską trawkę.
Na poradnikach na YouTube TheTerrainTutor'a ta posypka daje ogółem świetny efekt ale właśnie boje się o wygląd z bliska czy nie będzie lipy.
Ale chyba połączenie kęp trawek i posypki wydaje się najrozsądniejsze.
Awatar użytkownika
Wiesniak

15 mar 2017, 21:08

Tylko że ten flock o którym ja mówię - Noch, to nie jest typowa posypka. To jest bardzo rozdrobniona gąbka. Praktycznie proszek. Jak chcesz to jutro mogę cyknąć fotę w dzień jak to wygląda z bliska, akurat będę w domu.
PLGW > LO
AdpioS
Treser wargów

15 mar 2017, 21:10

Jeżeli to nie problem, to poproszę :)
Awatar użytkownika
Wiesniak

16 mar 2017, 16:00

Jeszcze mistrzem w kładzeniu tego nie jestem, ale czuję że to ma potencjał ;-)
Ja to zabezpieczyłem rozwodnionym klejem do drewna i jest całkiem twarde. Można to też washować.
Tu masz jak to wygląda mniej więcej:
Obrazek
Tutaj z bliska:
Obrazek
A tak wygląda sama posypka, to jest akurat kolor pośredni.
Obrazek
AdpioS
Treser wargów

16 mar 2017, 19:38

Wygląda spoko, w jaki sposób to przykleiłeś?
Chodzi mi czy rozsmarowałeś wszędzie klej i rozsypywałeś tak aby rosła coraz rzadziej?
Awatar użytkownika
Wiesniak

16 mar 2017, 21:26

Rozsmarowałem lekko rozwodniony klej, a tam gdzie chciałem żeby rosła coraz rzadziej to rozsmarowałem tak punktowo, jakbym robił drybrush. A potem rozsypywałem tą posypkę tak delikatnie z takiej łopatki do lodów chyba. Z palców nie bardzo się da bo się zwija w takie kulki. Może jest lepsze metoda ale ciągle przede mną do odkrycia ;-)
PLGW > LO
Awatar użytkownika
joint
Bębniarz z głębin

16 mar 2017, 22:11

Nasionko na wate mokrą, w cieple, ciemne pomieszczenie, a nie czekaj... ^^

Poczytaj o elektryzowaniu trawy dzieki czemu mozna statyczną trawe postawic do pionu i wyglada o niebo lepiej.
youtube.com/watch?v=11JPa0lkYOY

iVAMOS!
Awatar użytkownika
LotRownik

18 mar 2017, 16:59

Co do posypek, to woodland scenics mają od mega małej po mega dużą, sprawdź na allegro :)
Klimatycznie jest przegrywać.
Awatar użytkownika
joint
Bębniarz z głębin

18 mar 2017, 21:16

ta "gąbka" jest bardziej do zywoplotow, krzewów, zarośli i tak dalej.

Nie radzilbym tego uzywac na wiekszych powierzchniach.

Masz 2 opcje: trawa statyczna (nakladana normalnie, albo z uzyciem "elektryzowan" co postawi ja do pionu) , albo klasyczna posypka o grubszej strukturze.
youtube.com/watch?v=11JPa0lkYOY

iVAMOS!

ODPOWIEDZ