Kalinsowe bitewniaki - Star Wars Legion

"Podobno są tacy, co nie grają w Lotra..."

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil

Awatar użytkownika
Kalins
Redaktor Naczelny

10 maja 2018, 14:05

Drodzy,

Wiadomą sprawą jest to, że Lotrem / Hobbitem, człowiek stoi, jeśli chodzi o bitewniakowe granie. Ja jednak od lat nie ograniczam się wyłącznie do grania w nasz bitewniak, bo lubię nowe doświadczenia. Próbuję różnych systemów i jedne bardziej mi się podobają (Bolt Action, Lion Rampant, Armada), a inne mniej (Ogniem i mieczem, SAGA). Generalnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu (jeśli nawet nie kilkudziesięciu :smile:) lat próbowałem wielu systemów i pewne doświadczenie w tej materii mam.

Tego, co mi zawsze brakowało, to zagrania w świecie star Wars w rasowego bitewniaka. Widziałem planszówkę Imperial Assault, ale nie cierpię gier, gdzie ograniczają mnie kafelki terenu. Czekałem przez całe lata, aby zagrać Imperium dowodząc szturmowcami, wszelkiej maści pojazdami lub Rebel Scumami, którzy desperacko odpierają szturm Imperium. I wreszcie po latach czekania doczekaliśmy się nowego systemu bitewnego ze stajni FFG (producent całej masy planszówek oraz gier bitewnych, jak X-Wing, czy Armada) o nazwie Star Wars: Legion.

Nie ukrywam, że trzymałem kciuki za udany debiut gry i widać, że producenci podeszli bardzo sensownie to startu nowego systemu – udostępnili wcześniej zasady, zebrali informacje od graczy, zmodyfikowali zasady i wypuścili grę na rynek. Efekt? W pierwszych dwóch, trzech tygodniach od daty premiery (22.03) gra rozeszła się, jak ciepłe bułeczki. W tej chwili wraca nowa fala na półki, ale widać, że zapotrzebowania na bitewniaka w klimacie Star Wars jest i przez lata raczej będzie.

Po zakończeniu prac nad wymalowaniem pełnej już armii mojego Legionu Azoga, wziąłem na warsztat Star Warsowy Legion i kilka fotek poniżej z prac malarskich wrzucam. Na razie modele bez podstawek, bo szukam koncepcji.

Jednocześnie rozegrałem pewnie z 10 bitew z synami i kilkoma innymi zapaleńcami i powiem szczerze, że gra jest bardzo, ale to bardzo dobra.

Plusy:
- świetna mechanika gry, ważni dowódcy i zasięg dowodzenia jednostkami. Bardzo przyjemne rozwiązanie poruszania, strzelania, zasłony oddziału - tu duża rola dowódcy oddziału;
- doskonała grywalność, emocje do ostatniej tury, cele nastawione nie na wyrzynkę, a realizację konkretnych zadań;
- unikalny system generowania poszczególnych bitew – nigdy nie wiesz z której krawędzi zaczniesz, jaka będzie pogoda i jaki będziesz miał cel;
- Imperium ma w końcu mocne pancerze i imperialni szturmowcy są naprawdę wytrzymali, ale za to strzelają beznadziejnie. Odwrotnie jest z Rebelią – świetnie strzelają, ale muszą ciągle poruszać się w „coverze”, bo niewiele z nich zostanie;
- fajne zasady budowania armii;
- kultowi bohaterowie: Luke, Vader, Leia, Han ze swoją specyfiką gry i umiejętnościami, a do tego maszyny: AT-ST ma wysokość około 12 cali – na stole bitewnym wygląda porażająco :);
- w mojej ocenie sensowna cena: starter w którym macie wszystko co potrzeba, aby zbudować armie na 500-550 pkt. (Vader, 2 oddziały Imperium, 2 ścigacze, Luke, 2 oddziały Rebeli, Łazik, kostki, miarki itd.) można znaleźć w sieci za 299 zł. Dodatki od 75 zł. w górę. Do tego widać, że FFG będzie chciało odebrać WH40 graczy i wspiera regularnie system wydając co chwila nowej jednostki, bohaterów, artykuły na swoim portalu, wspierając scenę turniejową.

Minusy
- jesteśmy przyzwyczajeni to dobrej jakości modeli z naszego systemu (nie licząc kilku wpadek), to w przypadku Legionu, trzeba sobie powiedzieć, że FFG nie stawia na jakość modeli. Tym modelom daleko do jakości ForgeWorlda, czy WH40, ale po pomalowaniu wyglądają naprawdę ok. Właśnie zakupiłem Snowtrooperów i ich jakość w porównaniu do szturmowców jest już lepsza. Ciekawa też jest skala – są to modele w skali 32 mm, czyli trochę większe od naszych Lotrowych. Na plus jeśli chodzi o modele, trzeba zaliczyć plastik z którego są zrobione - raczej nie ma szans na połamanie czegokolwiek podczas transportu.
- grałem kiedyś w X-Winga, ale z upływem lat stał się dla mnie koszmarkiem turniejowym, a nie fajną grą o lataniu myśliwcami. Twórcy gry zapewniają, że nie powtórzą błędów z X-Winga, przy produkcji Legionu - oby.

Generalnie osobiście cieszę się, że z mojego ukochanego Śródziemia raz na jakiś czas będę mógł przeskoczyć do innej Galaktyki i wprowadzić ład w Galaktyce za pomocą białych szturmowców lub walczyć za słuszną sprawę dowodząc Rebeluchami :smile: .

Niech Moc będzie z Wami.

Pozdrawiam,
Kalins

P.S. Umówiłem się z Klubem Dragon, że po Urodzinach Mitrila zrobię pokaz systemu i zagramy pełną bitwę na dwie armie po 800 pkt. Zainteresowanych zapraszam i pewnie dam znać z wyprzedzeniem.

Strona FFG z informacją o wszystkich dotychczasowych dodatkach, wydanych modelach do Legionu:
https://www.fantasyflightgames.com/en/p ... rs-legion/

Zasady gry:
https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... ay_eng.pdf

Jedno z wielu video pokazujących grę – tu twórca Alex Davy:
https://www.youtube.com/watch?v=w9INF-tOEUA

Kilka fotek z moich prac i bitew:

Oddziały Rebelii, które maluję, nie jako jednolitą armię, ale miksuję kolory ubrań – trochę, jak partyzantka. Łaziki, Luke.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oddziały Szturmowców, ścigacze, Vader

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka modeli czekające na mowanie, jak AirSpeeder, Snowtrooper i jeszcze jeden oddział piechoty. Na koniec AT-ST, ale to zapewne po wakacjach . :smile:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[/img]
Powiedz Mitril i wejdź.
*Slay
Strażnik wyschniętej studni

10 maja 2018, 14:27

Super sprawa! Też jestem fanem Gwiezdnych Wojen i możliwe, że też się skuszę :) Narazie miałem okazję widzieć rozgrywkę i podoba mi się różnorodność bitew.

A już w kolejnym miesiącu będę miał okazję wymalować AT-ST !

Kalinsie, wiesz może czy w przyszłości planują wydanie modeli spoza "Głównej" Trylogii?
Slay's Studio zaprasza z zamówieniami na malowanie/rzeźbę :)

https://www.facebook.com/slaysstudio

Pozdrawiam
Kamil :)
Awatar użytkownika
Kalins
Redaktor Naczelny

10 maja 2018, 14:33

Slay - czy Ty będziesz malował AT-ST? To będzie cudeńko malarskie, jak Cię znam :).

To tylko plotki, ale mówi się o tym, że pojawi się Armia Klonów i Separatystów.
To co wiadomo na pewno, to niedługo wychodzi:
- Leia i piechota pokładowa Rebelii;
- Han Solo i oddziały specjalne Rebelii - tu ładny ruch ze strony FFG, że w jednym pudełku będziemy mieli modele z których będziemy mogli zrobić dwa różne oddziały specjalne;
- zapowiedziano oddziały specjalne Imperium, czyli zwiadowcy nie na skuterach, a pieszo - moje ulubione uniformy.
Powiedz Mitril i wejdź.
Awatar użytkownika
Godfryd
Redaktor

10 maja 2018, 14:33

Rebelianci, szturmowcy- super, naprawdę dobrze się prezentują.
Jeśli chodzi o łazika- ślady eksploatacji da się zrobić dużo lepiej, polecam poczytać trochę na forach modelarskich związanych z pancerką. No i jestem prawie pewien że widzę conajmniej jeden ślad po wypychaczu, którego nie powinno być na modelu ;)

Tak czy inaczej- super malowanie i kolekcja prezentuje się świetnie :)
Nobody likes you, you're ugly and your mother dresses you funny. Now smile, you f*cking douche...
Awatar użytkownika
Jaskier
Redaktor

10 maja 2018, 14:45

Mega sprawa, modele odjazd, albo mi się wydaje albo zrobiłeś efekty światła z miecza Vadera? Jeśli mnie wyobraźnia i wzrok nie zwodzi daj więcej zdjęć jego!
Jeszcze tylko klimatyczne podstawki!
Musimy sie umówić na partyjkę i mnie wtajemniczysz w reguły :)
Pozdrawiam, Marcin
Awatar użytkownika
Kalins
Redaktor Naczelny

10 maja 2018, 14:45

Godfryd, dziękuje, a rzeczywiście, gdzieś jakieś nadlewki mogły być zostawione, bo ciągle działami w niedoczasie :).

Marcin - jesteśmy umówieni po Urodzinach na partyjkę w Legion :), a rzeczywiście starałem się oddać efekt odblasku od miecza. Podpatrzyłem na doskonałych filmikach z pokazaniem jak malować przygotowanych przez niejakiego Sorasstro - tak doskonałych filmików, jak malować dawno nie widziałem.
Powiedz Mitril i wejdź.
Awatar użytkownika
Kalins
Redaktor Naczelny

31 paź 2018, 9:50

Witam,
w ostatni weekend miałem okazję zorganizować pierwszy swój turniej w Star Wars: Legion - bardzo fajny system w drugim po Śródziemiu moim ulubionym uniwersum, czyli Gwiezdnych Wojen. Wielkie podziękowania dla Sponsorów tego wydarzenia, tj. Playmaty.pl. Tereny do Gier, Multiverse Gaming i sklep Paladynat. Czapki z głów za pomoc :).
Na turnieju stawiło się 12 graczy - było epicko, jak przystało na Gwiezdne Wojny. Luke wycinający w walce wręcz dwa oddziały Stormtrooperów, AtSt zniszczony ogniem całej armii i wiele wiele innych zwrotów akcji, charakterystycznych dla tego systemu. Najważniejsze, że grało się bardzo przyjemnie, wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki, a zwycięzcy fajne nagrody ufundowane przez Sponorów.
Kilka zdjęć autorstwa mojego syna Grzesia, wrzucam do obejrzenia.
Pozdrawiam,
Kalins
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mars_2000
Strażnik wyschniętej studni

31 paź 2018, 18:24

Nieźle się prezentuje.
Najlepszy jest dominujący AT-ST.
Pozdrawiam,
Marcin

Wieku nie podaję, bom starszy od "wungla" :P
Awatar użytkownika
Barti
Redaktor

31 paź 2018, 20:50

Modele i tereny zachęcają... Kusisz Pan tymi zdjęciami.... Jak turniej - podium było?
Uncertain the future is...
Awatar użytkownika
Solmyr
Pomocnik Szamana

31 paź 2018, 22:45

Gdyby ten Han Solo nie był taki paskudny ;)
Lubisz placki?

ODPOWIEDZ