Makietowa ofensywa - WIP-y Tofika - Osgiliath

Tylko dla WIPów.

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Barti, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil, PawelPawel

Awatar użytkownika
tofik
Bębniarz z głębin

14 kwie 2017, 11:06

Cześć wszystkim!

Na Mitrilu jestem od 2009 roku, ilość moich postów jest znacznie gorsza niż beznadziejna, ale ostatnio przeżywam figurkowo-modelarski renesans – coraz więcej w tym temacie robię i myślę, że warto w końcu to pokazać :)

Będzie długo, ale myślę, że będzie warto wytrwać do końca tego postu i zaglądać częściej niż sporadycznie do mojego tematu :)
Na wstępie zaznaczę, że w celu nie zamulania Was, między tekstami (moimi pseudointelektualnymi opisami) będę wrzucał solidną porcję zdjęć :D

To co, tu przedstawię to efekt półrocznego (albo i dłuższego) składowania styrodurów, pianek, balsy, posypek, klejów i wszystkiego innego, co tylko się kojarzy z ogólnym pojęciem modelarstwa/robieniem makiet.

W momencie przeprowadzki do Warszawy (w celu studiowania, pracowania), gdzie miałem swoich znajomych, którzy jak się okazało lubią sobie od czasu do czasu pograć w LotR’a, pojawiła się sposobność do zagrania kilku rundek (a tak naprawdę jednej wielkiej) w nasz kochany system.
Problemem był zawsze brak stołu/makiet do gry. Poczułem się do zrobienia czegoś dla nas...
W zamyśle, na stole miały się pojawić elementy trudnego terenu, wzgórza, skałki i jakieś ruiny do urozmaicenia. Moim problemem zawsze było to, że nie zaczynałem od kilku małych makiet i losowego ich rozmieszczania na stole, tylko... OD RAZU Z GRUBEJ RURY coś wielkiego.
Niestety nie posiadam zdjęć z samej pracy nad makietą (poza jednym), a raczej już gotowca z już granej bitwy.
Nie przedłużając, oto zdjęcia:

Ja w trakcie już końcowej pracy:
Obrazek

Już zdjęcia z bitwy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rok po produkcji tej makiety, wziąłem się za projekt jeszcze większy...
Po wykupieniu rozszerzonej wersji Bitwy Pięciu Armii i obejrzeniu absolutnie wszystkich dodatków, postanowiłem zrobić makietę twierdzy krasnoludów.
Inna sprawa, że mój znajomy Damian gra brodatymi, Marek leśnymi elfami a ja zacząłem zbieranie wszelkiej maści orków i Azogów, gundabadów, hunterów itd. Klimat byłby ogromny (sensowni przeciwnicy, makieta zrobiona na picuś-glancuś, soundtrack puszczony z głośników i te klimaty), a i zawsze mieliśmy ochotę pograć w bitwę z oblężeniem, na skalę wielkiej ilości figurek.
Oto efekt mojej pracy – znajduje się też w mojej galerii:
Obrazek

Zgodnie z moim planem/zamysłem, miała być to twierdza osadzona u podnóża gór (zawsze mi się podobało wtapianie murów i całej konstrukcji zamku w elementy rzeźby terenu). Sam sobie tłumaczę, że śnieg, który dałem na makietę jest właśnie konsekwencją osadzenia zamku w takim a nie innym miejscu – tak w sumie celu odpowiedzi na komentarz ~staszkoPL, który nie wiedział skąd śnieg w środku ;) Stos drewna, o który niektórzy pytali pod zdjęciem w galerii, miał być w zamyśle wieżą sygnalizacyjną wzywającą posiłki – taki też mieliśmy pomysł na scenariusz do wykorzystania na makiecie.
Zrobiłem ją w marcu 2016 i jak stała w garażu w domu moich rodziców, tak stoi dalej, bo jak się okazało przesadziłem z rozmiarem makiety i do bagażnika się nie mieści (s**t happens) :D

Kilka osób widziało makietę na żywo lub na zdjęciach. Zdecydowana większość z nich zapytała mnie, w stylu Lecha Wałęsy: „Kamil, a może Ty się zajmij produkcją makiet i zacznij je sprzedawać?”

Pomyślałem sobie, że to jest całkiem w porządku pomysł. Lubię to robić, sprawia mi frajdę konstruowanie budynków, zieleni itd. (zboczenie ze studiów architektury), a jakieś dodatkowe pieniądze zawsze mile widziane. Jak żem pomyślał i wysłuchał, tak żem zrobił. We wszystkim wspierała mnie moja narzeczona, której z miejsca bardzo dziękuję za cierpliwość i znoszenie wiecznego bałaganu, skrawki pianek czy styroduru walały (i dalej walają) się po całym mieszkaniu.

Jako, że temat ten ma być w zamyśle WIP-em (i w sumie promocją mojej osoby, bo może uda mi się coś z tego posprzedawać , a nie widzę lepszego miejsca na start reklamowania swoich „produktów” niż na stronie, gdzie ludzie mają pojęcie o modelarstwie) a dużo rzeczy mam zrobionych to wrzucam zdjęcia z postępów pracy i efekt końcowy.
Tak więc zapinamy pasy i oglądamy (kto chce i kogo jeszcze nie zamuliłem :D )

Na początek zrujnowana strażnica:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na szczycie wieży dorobiłem kopułę – użyłem zakrętkę od świeczek :p niestety nie mam zdjęć..
Na mury wojownicy mają się wspinać po drabinach, które mam zamiar zrobić. Dodatkowo myślałem nad zrobieniem czegoś w rodzaju drewnianej kładki,która by połączyła wyrwę w rogu muru.

Skaliste wzgórze:
Pomysł na tę makietę wziął się z polskiego podręcznika, który był dodawany do zestawu Mines of Moria, konkretnie chodzi mi o zdjęcie:
Obrazek
Na początek mój ulubiony materiał do robienia „gruntu” pod makiety o „dużej objętości podstawy” – panie i panowie, pianka montażowa do okien:
Już po obróbce
Obrazek

Na to wymodelowany styrodur:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z premedytacją użyłem do podkładu farby w sprayu – wypaliła częściowo styrodur, co pozwoliło mi na uzyskanie naturalnego wyglądu skałek. Teraz zdjęcia finalne, z pomalowaną makietą i obsypaną posypkami:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jaki jest las, każdy widzi:
Obrazek
Obrazek

Coś, z czym na pewno większość mitrilowców miała styczność – ruiny z użyciem zestawów do gazetek DeA, Ruins of Moria:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na polu bitwy muszą też znajdować się małe elementy terenu, przedstawiam więc obelisk, ponownie użyłem pianki montażowej jako podstawy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ponownie coś mniejszego, skałki z menhirem:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po kilkunastu pracach nad makietami i figurkami, bałagan zaczął się robić coraz większy, także offtopowe zdjęcia :D
Obrazek
Obrazek

Porządek zrobiony, więc zaczynamy robić bałagan 2.0 :p

Zrobiłem także portal:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zachciało mi się drzew własnej roboty, poszedłem do kwiaciarni, poprosiłem o dużą ilość drutów różnej grubości, kwiaciarka zrobiła takie oczy o.O
Efekty prac na drzewami:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wiem, że konary drzew są za grube. Przyznam jednak, że wg mnie takie powykręcane, z grubymi konarami drzewka wpasowują się na swój sposób w klimat fantasy. Sama praca nad drzewkami była mega żmudna ale jestem bardzo zadowolony (w sumie nie wiem z jakiego powodu) z efektu końcowego.

Pamięta ktoś taki już nie działający sklep Sfan.pl? ~Jeru zrobił swego czasu śmiesznego demota z użyciem ich makiety ruiny wieży. Kiedyś zamówiłem u nich zestaw Mines of Moria. Prowadzili też wtedy sprzedaż elementów scenerii Morii, które można było układać w dowolny sposób. Kupując zestaw MoM otrzymywano w gratisie element tej scenerii – skałki. Dokopałem się do nich po kilku latach i oto co zrobiłem z użyciem samych skałek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Słuchając soundtracku z Dwóch Wież, konkretnie motywu UH, wzięło mnie coś na zrobienie makiety o charakterze „industrialnym”, rodem z Isengardu. Zachciało mi się zrobić coś „drewnianego”
Poniżej efekty:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie powiem Wam czemu, bo sam nie wiem dlaczego, ale uważam tę makietę za mega udany projekt :D

Ze skończonych makiet na chwilę obecną byłoby to wszystko (jest jeszcze jedna makieta, której zdjęć nie posiadam, ale znajdzie się poniżej), tak to się teraz prezentuje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jako, że temat jest i będzie WIP-em wrzucam zdjęcia rozpoczętych projektów, które czekają na ukończenie. Nadmienię, iż pracuję nad makietami dość chaotycznie i często zaczynam następne projekty, nie ukończywszy poprzednich.
Nie przedłużając, norka hobbita:
Obrazek

Wzgórze-Kurhan:
I znów pianka montażowa w roli głównej
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj ma się czuć klimat zrujnowanego Arnoru. Wejście do grobowca będzie oznaczone runami.
Muszę kupić szpachlę, zrobię fakturę wzgórza i niebawem ukończę (środa wolna od pracy więc pewnie wtedy poszaleję).

I tu, na (prawie) koniec, pomysł, który przelałem na razie na papier. Mury i bramy w klimacie Edoras:
Obrazek

Na deser pokazuję rzeźbę smoka, robioną for fun (niby nie makieta ale pokazać można), która niestety nie doczeka się końca, ponieważ spadła mi z dużej wysokości i się rozsypała. Zastanawiam się jednak nad wznowieniem projektu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szkielet z drutów (pozdrawiam panią z kwiaciarni o.O)), potem plastelina, wikol i jakaś masa z empiku, rzeźbiona. Tak to wyglądało przed upadkiem..

Na chwilę obecną byłoby to wszystko w tym poście. Jeśli ktoś dotrwał do samego końca i nie został zniesmaczony dużą ilością materiału już przy pierwszym to serdeczne dzięki za wytrwałość i zachęcam do wpadania do mojego tematu:)
Zapraszam do wszelkich dyskusji na temat moich prac – będzie ich więcej z pewnością.

***PS Ze sprzedażą nie żartowałem. Zdaję sobie sprawę, że nie jestem koksem w dziedzinie modelarstwa i że dużo przede mną, ale gdyby ktoś czegoś potrzebował nowego do zrobienia na turniej lub cokolwiek albo by się spodobało coś już zrobionego i chciałby nabyć, to zapraszam na priv!

Dzięki!
Pozdro dla wszystkich! :)
Ostatnio zmieniony 04 sie 2018, 7:22 przez tofik, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Wiesniak
Strażnik wyschniętej studni

14 kwie 2017, 11:34

Wow, trochę za dużo tego żeby do wszystkiego się odnieść... Jestem pod wrażeniem ilości, jakości i w ogóle. Wrzucaj jak najwięcej zdjęć, będę śledził na bieżąco. Na pewno pozgapiam wiele rzeczy i będę chciał się podpytać o kilka innych. Na razie chciałem tylko na gorąco powiedzieć: SZANUJĘ :-)
PLGW > LO
Awatar użytkownika
puzi

14 kwie 2017, 11:43

Pełen szacunek, niesamowite makiety. Podziwiam :)
Awatar użytkownika
Shein

14 kwie 2017, 17:00

Zanim obejrzę wszystko minie dzień. Dzięki.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2017, 17:07 przez Shein, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tofik
Bębniarz z głębin

14 kwie 2017, 17:00

Był mały problem z hostingiem, powinno być teraz git :)
http://www.mitril.pl/forum/viewtopic.php?t=19050 mój makieciarski WIP, zapraszam :D
Elfhells
Gobliński jeździec

14 kwie 2017, 19:04

Super
Awatar użytkownika
Barti
Redaktor

14 kwie 2017, 21:09

Dobra robota, szczególnie imponująca jest ta krasnoludzka twierdza, ale reszta prac również trzyma poziom. Patent z pianką montażową dobry, tyle, że ona chyba dość mocno śmierdząca jest...
Uncertain the future is...
Awatar użytkownika
Elessar
Bębniarz z głębin

15 kwie 2017, 7:51

Hmm zdjęcia dalej są niedostępne :(
grrr
Awatar użytkownika
tofik
Bębniarz z głębin

15 kwie 2017, 16:42

Elessar już powinno być ok. Wykupiony transfer, więc powinny zdjęcia jakiś czas pohulać ;)

Wiesniak puzi Elfhells dzięki bardzo za dobre słowo, postaram się coś wrzucać na bieżąco :p

Shein postaram się na przyszłość nie przesadzać ;)

Barti zapach jak zapach. Najgorzej jak Ci się wydaje, źe już wyschła i zaczynasz kroić nożem kuchennym a tu oups, nie wyschło i nóż w piance (a baaardzo ciężko się to usuwa ;) )
Co do twierdzy, postaram się wrzucić więcej zdjęć :)
http://www.mitril.pl/forum/viewtopic.php?t=19050 mój makieciarski WIP, zapraszam :D
Awatar użytkownika
Dragon_Warrior

15 kwie 2017, 21:18

o bogowie - post jak 3 artykuły :P
Awatar użytkownika
LotRownik

15 kwie 2017, 23:48

To może w punktach tym razem, bo post był obszerny :) A więc tak:
1. Baaaardzo ładna forteca krasnoludów, zewnętrzna warstwa skał to taśma? Bo ostatnio robiłem styropian+taśma i wychodziło podobnie.
2. Pomysł z pianką do okien-też ostatnio nad tym kminiłem, wydaje się być bardzo spoko.
3. W lesie choinki kupne? Czy własnej produkcji?
4. Drzewka, dla mnie są trochę za szerokie pnie i w pniach zbyt widoczne są druty, zastanowił bym się jeszcze na twoim miejscu nad rozmieszczeniem gałązek :) Ważne, żeby tobie się podobały, poza tym o gustach się nie dyskutuje :D
5. Zaczynanie i nie kończenie makiet, przynajmniej przez długi czas, najmniej lubiana przeze mnie moja cecha :P
6. Wyjątkowo podobają mi się platformy UH, też ostatnio zacząłem robić (czyli pewnie szybko nie skończę xD) zastanawiałeś się może nad wydrukowaniem jakiegoś zdjęcia "dziury" zamiast czarnej farby?
7. Jeszcze wrócę do krasnali, może warto tej wieży sygnałowej zrobić jakiś płomień z waty?
8. Napraw smoka, bo zapowiadał się syto :o::
9. Całość naprawdę na duuuuuży plus, będę śledził postępy.
PS: zobatrz jak się przez ciebie rozpisałem, ale długość komentarza adekwatna do długości postu, mam nadzieję, że nie zanudziłem na śmierć :D
Klimatycznie jest przegrywać.
Awatar użytkownika
joint
Bębniarz z głębin

16 kwie 2017, 14:11

Kozackie makiety. Sam jestem w trakcie tworzenia jaskinii , niedlugo wrzucę zdjecia ;)
youtube.com/watch?v=11JPa0lkYOY

iVAMOS!
Awatar użytkownika
tofik
Bębniarz z głębin

13 sie 2017, 12:40

"Trochę" zamuliłem - sesja, praca i te sprawy :mrgreen:

LotRownik Dzięki za wielkość odpowiedzi, doceniam 8)

Pokrótce, choinki te niestety kupne, kolejne będą ze szczotek do sedesu :mrgreen:
Skały na makiecie twierdzy kraśków, to wymodelowana pianka montażowa po wyschnięciu, na to wikol, potem gazety i ponownie wikol - po wyschnięciu można śmiało malować :)

Żeby nie było, że tylko sobie piszę - teraz pracuję nad makietą ruin Osgiliath. I ponownie zaczynam kolejny temat, a nie skończyłem poprzednich :)
Zdjęcia z pracy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Planuję zrobić dość wysoką wieżyczkę ze zrujnowaną kopułą :)

Enjoy!
Awatar użytkownika
Barti
Redaktor

13 sie 2017, 19:22

Super to wygląda. Mógłbyś śmiało pokusić się o artykuł na główną bo te budynki wychodzą Ci rewelacyjnie... :smile:
Uncertain the future is...
Awatar użytkownika
DariuS
Mistrz zardzewiałych zbroi

14 sie 2017, 13:21

Barti pisze:Super to wygląda. Mógłbyś śmiało pokusić się o artykuł na główną bo te budynki wychodzą Ci rewelacyjnie... :smile:
Ojj taaaaak!!! :)

Zacne makiety! Jedyne do czego można się przyczepić to obelisk, który wygląda jak oklejony papierem i drzewek, które nie wyglądają tak dobrze jak reszta prac.
Chętnie poczytałbym jakiś poradnik od Ciebie :)
Zalążek "Morii" jest lepszy niż plastikowy od GW.
Krasnoludzka twierdza, tak jak pisał Barti, SUPER!!! Skała trochę chyba na szybko robiona, ponieważ cierpi na ten sam syndrom co obelisk - może cieńszy papier? Ja dodatkowo staram się twardym pędzlem nadać fakturę powierzchni żeby nie była taka gładka i bardziej przypominała kamień.
Masz jakiś fanpage na facebook? :)
- "nie umiesz malować? to nie graj i nie zawracaj innym dupy..."

- "ten model nie jest pomalowany, on jest upier*****y farbą jak stół Kamila Durczoka o_O"

ODPOWIEDZ