Pytania początkującego

Jak przekonać rodziców i jaką armią rozpocząć grę w LotRa?

Moderatorzy: Darlark, Konradussss, Thein, Koshara, TonyStark, Kevin, Mnil

Twister
Czyściciel klatek Trolli

Pytania początkującego

Post autor: Twister » 04 cze 2019, 19:31

Witam,
jestem wstępnie zainteresowany systemem jednak mam kilka pytań na które nie znalazłem lub znalazłem niejednoznaczną odpowiedź.

W artykułach strony znalazłem pewne uściślania LL do armii. Czy coś takiego dalej jest używane na turniejach? Jeżeli tak to gdzie to znaleźć?
Czy jest jakiś program/strona do robienia rozpisek? Wszystkie linki ze strony wygasły (swoją drogą chyba warto by to zaktualizować ;) )
Jak w skrócie wygląda balans między armiami? Są jakieś które wyraźnie odstawiają od reszty?

Na chwilę obecną to chyba wszystko, ale jak już uda mi się przebrnąć przez zasady to najprawdopodobniej pojawią się kolejne pytania ;)

zkajo
Czyściciel klatek Trolli

Re: Pytania początkującego

Post autor: zkajo » 06 cze 2019, 14:00

Link do świeżego army buildera w excelu

Do rozpoczęcia zabawy potrzebujesz dwóch książek:
- Zasady główne
- Armie (są armie Hobbita i armie LOTRa dostępne jako oddzielne książki).

Do tego jest już pierwszy suplement który bazuje na Gondorze ale nie jest on wymagany w żaden sposób. W nim właśnie pojawiły się Legendarne Legiony.

Każdy turniej cechuje się swoimi zasadami czy restrykcjami, jednak zdecydowana większość używa wszystkiego co znajdziesz w podręcznikach. Jeśli chodzi o legendarne legiony, zwykle wygląda to tak że trzeba grać po prostu nim, bez żadnych sojuszy. Jeśli gra polega na dublach, to gracze często muszą wziąć jeden legion i podzielić się bohaterami - to zależy od turnieju.

W lotrze nie ma armii które są OP, ale są takie które po prostu biją inne. Wszystkim da się wygrać, wszystkim da się przegrać. Za OP często uznawane są Iron Hills, ale wiele osób po prostu nie wyrobiło sobie na nich żadnej strategii.

Awatar użytkownika
Dragowicz
Strażnik wyschniętej studni

Post autor: Dragowicz » 06 cze 2019, 18:47

Iron Hills OP?, że co?, mnie tam szczerze nic nie przekonuje poza piechotą z d7 i s4, jeśli mówimy o mecie i armyliście top tierowym pod względem najlepszych opcji są to HE, Arwena za grosze z jednym z potężniejszych czarów w grze, bohaterowie z wysokimi wartościami walki czy konnica z Elrondem, która wymaga sporych umiejętności gry ale w zamian jest super w stosunku cena/jakość, idąc dalej sama piechota jest chyba oparciem większości rozpisek dobra o wsparcie z f5, coś jeszcze? hm?

Oprócz tego występuje dużo indywidualnych "OP" modeli branych pod regularne armie, jak Galadriela LOL, którą zna chyba każdy i grał nią lub przeciwko niej, jest tego sporo więcej z naciskiem na stronę dobra ale i zło ma kilka intrygujących profili przewyższających resztę, jak Shade jako zwiastun zła dla ludzi rzucających same 6 na wygranie walki czy SQ, która jest niesamowitym mordercą za te punkty, z piechoty na szczególną uwagę zasługują Morgul Stalkerzy czy Hunter Orki, dobro może pomarzyć o modelach za te punkty z dwoma atakami i s4 ;)

Z strony dobra ogólnie najlepiej składającą się pozycją jest HE+Laketown, chyba wiadomo dlaczego, sporo modeli, Gandalf prowadzący armie, tani bohaterowie, elfy mają Arwenę, silna kombinacja, często towarzyszy jej Galadriela LoL czy dogodny killer bohater elfów bądź Bard, ew. Thorin jako Król spod Góry albo Gwaihir.

Strona zła? jako regularny kloc chyba najlepiej sprawdzają się czerwone sojusze na Shade+SL i Stalkery/morki Kardush i wsparcie, ew coś na Hunter Orkach i Shade+SL ale tam nie mamy szamana.

A i kwestia jednego legendarnego Legionu, czyli Faramir Rangers, jest naprawdę mocny na takie 500-600pkt ;)
Każdy popełnia błąd, ale niektórzy są błędem...

zkajo
Czyściciel klatek Trolli

Post autor: zkajo » 07 cze 2019, 15:24

Iron Hills OP?, że co?, mnie tam szczerze nic nie przekonuje poza piechotą z d7 i s4
Balisa i Goat Riders też są bardzo spoko. Wiele armii zła, gdzie dominuje S3 nie ma na taką obronę żadnej dobrej odpowiedzi, o ile nie chcą robić power-sojuszy z shadem czy czymś innym. Nie każdy lubi power-gaming. Przy walce z takimi często daje swoim Easterlingom toporki... chociaż tyle mogę :/

Awatar użytkownika
Dragowicz
Strażnik wyschniętej studni

Post autor: Dragowicz » 07 cze 2019, 19:32

Balista IH? wypadła mi z głowy ;) ale tak, jest zacną maszynką i chyba wypada najlepiej z wszystkich w systemie, ale Goat riders? są tragiczni za te punkty powiedzmy sobie szczerze, dopłacając grosze mamy HE konno, o niebo lepsze, zwłaszcza że kozy biegają 8" a obalenie przed walką piechty niby ok, bo wyłączamy opcje przeciwnikowi oddania w razie przegranej walki, ale jest na +5 i nie zadaje ŻADNYCH obrażeń, dodatkowo nie możemy dokupić tarczy, a d7 by ich jakoś poprawiał, niestety spadają łatwo od popularnych morków itd ;p
Każdy popełnia błąd, ale niektórzy są błędem...

Twister
Czyściciel klatek Trolli

Post autor: Twister » 15 cze 2019, 15:08

Zakupiłem Battle of Pelennor Fields i mam pytanko, mianowicie jak najlepiej skleić trolla? Tj. z jakim ekwipunkiem?

Awatar użytkownika
Barti
Redaktor

Post autor: Barti » 17 cze 2019, 19:51

Hej,
Jako malarz-hobbysta z punktu widzenia skuteczności na polu bitwy Ci nie pomogę, ale zawsze możesz pomyśleć nad uzbrojeniem przyczepianym na magnesy w zależności od potrzeb.
Uncertain the future is...

Arsene
Czyściciel klatek Trolli

Post autor: Arsene » 06 paź 2019, 18:51

Witam serdecznie, podpinam się pod temat.

Grałem w LotRa jakieś 8-10 lat temu i jakiś czas temu odkopałem na strychu figurki do armii Gondoru. Gdzieś powinny jeszcze zarastać kurzem figurki do armii HE. Widzę jednak, że system mocno się zmienił, ewoluował.
Do rozpoczęcia zabawy potrzebujesz dwóch książek:
- Zasady główne...
Rozumiem, że nie jest to podręcznik, którego ja kiedyś używałem, natrafiłem jednak na całe mnóstwo różnych książek w swoich poszukiwaniach. Czy aktualnie gra się według Middle-Earth SBG? Czy występuje on tylko i wyłącznie w wersji anglojęzycznej?

Szabrowałem też po internecie w poszukiwaniu figurek. Może uzupełniłbym kolekcję czysto hobbystycznie, może podlinkował znajomym coś fajnego ale trafiłem na mniej lub bardziej (zwykle bardziej) zaawansowaną próżnię w sklepach internetowych w kategorii LotRa/Hobbita. Czy ktoś z szanownych użytkowników tego forum mógłby mi podlinkować (na PW jeśli kłóci się to z regulaminem lub tutaj, jeśli się nie kłóci) jakiś dobrze zaopatrzony w nasze figurki sklep internetowy? Czy zostają mi tylko popularne serwisy aukcyjne?

I przy okazji małe pytanko techniczne: kiedyś (u zarania dziejów tej witryny) była tutaj całkiem ładna, mitrilowa skórka na forum, ja tymczasem mam zwykły niebiesi phpBB. Tak już tu jest czy to u mnie coś jest nie tak?

Edit:
Jak w ogóle jest u nas z żywotnością systemu? Ciężko znaleźć przeciwników czy funkcjonują jeszcze jakieś ośrodki graczy poza Stolicą (gdzie pewnie jest wszystko)?

zkajo
Czyściciel klatek Trolli

Post autor: zkajo » 07 paź 2019, 8:58

Arsene pisze:
06 paź 2019, 18:51
Rozumiem, że nie jest to podręcznik, którego ja kiedyś używałem, natrafiłem jednak na całe mnóstwo różnych książek w swoich poszukiwaniach. Czy aktualnie gra się według Middle-Earth SBG? Czy występuje on tylko i wyłącznie w wersji anglojęzycznej?
O ile podstawa zasad pozostała ta sama (poruszanie, strzelanie itp) to jednak nowy podręcznik zawiera rewizję i uaktualnienie tych zasad. Jeszcze za czasów hobbita np. dodano chyba heroiczne akcje które w oryginalnym SBG nie występowały. Oto lista aktualnych podręczników które są legalne w tej edycji:

- Rules Manual
- Armies of Lord of the Rings
- Armies of the Hobbit

Supplementy:
- Gondor at War
- Scourging of the Shire
- (za miesiąc albo dwa wychodzi) Rohan at War
- Battle Companies (polecam 10/10)

TUTAJ masz stronę GW z listą podręczników. Słyszałem że gdzieś po sieci krążą PDF'y ale nic nie wiem.
Czy ktoś z szanownych użytkowników tego forum mógłby mi podlinkować (na PW jeśli kłóci się to z regulaminem lub tutaj, jeśli się nie kłóci) jakiś dobrze zaopatrzony w nasze figurki sklep internetowy? Czy zostają mi tylko popularne serwisy aukcyjne?
Jako że jestem na obczyźnie sklepów nie znam, ACZKOLWIEK wiem że popularnym miejscem na wymianę / sprzedaż figsów na Polskim rynku jest strona FB: Sprzedam/Kupię/Wymienię - Lotr/Hobbit "Mitrilowcy" i nie tylko :) . Z lotrem jest spory problem: wiele z modeli, chociaż legalne w grze, nie są już produkowane przez GW. GW robi co jakiś czas "Made to Order", czyli limitowana seria produkcyjna tylko na zamówienie. Pogłoski chodzą że następna sprzedaż ma być tuż przed świętami, ale co GW wyprodukuje tego nie wiemy. Może się to wiążać z wychodzącym niedługo dodatkiem Rohan at War. Inflacja cen modeli OOP (out of production) na rynku jest stronk.

Z tego co mi wiadomo w z systemem jest dość dobrze. W UK też się rozwija.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Bitewne przedszkole, czyli co wybrać... ”