Co zrobić, jeśli straciłeś portfel?

Utrata portfela jest jednym z najgorszych uczuć, jakie można odczuć, starasz się odzyskać pamięć krok po kroku, aby spróbować go znaleźć lub zrozumieć, gdzie mógł zostać utracony, lub jak został skradziony. Ale jeśli nie możesz go odnaleźć, czas działać i zachować spokój. Oto kilka kroków, które należy wykonać.

1. Skontaktuj się z bankiem, aby anulować swoje karty kredytowe i debetowe

Jeśli miałeś kartę, której używasz do wypłat z bankomatów, pierwszą rzeczą powinno być jej anulowanie. Ofiary zgubionych, lub skradzionych kart mają gwarancję zwrotu utraconych pieniędzy, o ile szybko zgłoszą zaginięcie karty. Ponadto, unikasz wszelkiego rodzaju klonowania kart.

2. Skontaktuj się z bliskimi Ci osobami

Jeśli w chwili zgubienia, lub kradzieży portfela byłeś z bliskimi Ci osobami, opowiedz im, jak do tego doszło i pozostań z nimi w kontakcie. Następnie poinformuj o tym rodziców, dzieci, rodzeństwo, współmałżonka itp. Ci ludzie nie tylko powinni wiedzieć o sytuacji, ale mogą pomóc Ci szukać i być w pogotowiu, jeśli pojawi się jakaś skomplikowana sytuacja.

3. Skonfiguruj alerty o oszustwach

Nawet jeśli już unieważniłeś swoje karty kredytowe i debetowe, złodziejowi nadal może udać się podszyć pod Ciebie i ukraść Twoje pieniądze. Pamiętaj, że osoba ta może również Twoje dokumenty, takie jak m.in. dowód osobisty, prawo jazdy. Najlepiej, abyś skontaktował się z władzami i zgłosił wszelkie możliwe oszustwa. Co grozi w takiej sytuacji osobie, która przywłaszczy Twój portfel? Przeczytaj o podobnym przypadku na tej stronie.

4. Sprawdź stan swoich kont bankowych

Również w tym przypadku, nawet jeśli karty zostały już unieważnione, należy sprawdzić stan kont bankowych i pobrać raporty o ostatnich ruchach. Tylko w ten sposób możesz być pewien, że nie stracisz żadnych pieniędzy. Ponadto istnieje możliwość, że w przypadku wszczęcia jakiegokolwiek dochodzenia, bank poprosi o te oświadczenia w celu kontynuowania procesu.

5. Zadzwoń do swoich ubezpieczycieli

Ważne jest, aby powiadomić swoich ubezpieczycieli zdrowotnych i samochodowych, że zgubiłeś portfel, jeśli były w nim dokumenty ubezpieczeniowe. Jeśli tego nie zrobisz, ktoś może użyć Twojej karty do opieki medycznej lub naprawy samochodu. Chociaż nie jest to krok krytyczny (dlatego jest jednym z ostatnich), powinieneś powiadomić ich o stracie dokumentu, aby ubezpieczyciel był świadomy sytuacji i być może był w stanie Ci pomóc.