Opłacalność inwestycji alternatywnych

Inwestycje są dobrami mającymi na celu pomnażanie wniesionego w ich zakup wkładu pieniężnego. To nie tylko lokaty, nieruchomości czy też akcje. Pod tym pojęciem kryją się również przedmioty, które mogą zyskać na wartości w miarę upływu czasu. Ostatni typ inwestycji nazywamy inwestycjami alternatywnymi.

Co można zaliczyć do inwestycji alternatywnych?

O inwestycjach alternatywnych z pewnością słyszeli pasjonaci i kolekcjonerzy. Zdarza się, że stare przedmioty z uwagi na swą rzadkość okazują się poszukiwane, a tym samym drogocenne. Ten rodzaj inwestycji to z pewnością:
 monety (monety kolekcjonerskie dostępne są już od 100 zł na allegro.pl);
 obrazy;
 dzieła sztuki;
 książki;
 meble;
 alkohole;
 kamienie.

Inwestycje alternatywne – Fundusze

Co zamiast lokat i obligacji?

Inwestycjami alternatywnymi może stać się każdy przedmiot. Musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinien być w dobrym stanie i mieć swoje lata. Cena takich dóbr uzależniona jest od popytu na nie, a ten z kolei kształtowany jest przez stopień ich niepowtarzalności i autentyczności.

Wady i zalety alternatywnego sposobu inwestowania

Wartość tradycyjnych inwestycji w formie papierów wartościowych, walut czy nieruchomości uzależniona jest od wahań występujących na rynku finansowym. W każdym momencie może ona drastycznie spaść i w konsekwencji inwestor poniesie stratę. Zaletą tych rozwiązań jest możliwość szybkiego osiągnięcia zysku.
Inwestycje alternatywne działają w odwrotny sposób. Ich wartość rośnie powoli. Nie występuje tu ryzyko krachu czy też straty finansowej. Jedyne czego można oczekiwać to zysk. Stopa zwrotu w ich przypadku również może być o wiele wyższa od zwykłych inwestycji.
Wadą tego typu rozwiązania natomiast jest trudność dotycząca wejścia w posiadanie wartościowego przedmiotu. Zwykle pojawiają się one jako spadek, darowizna lub udany zakup w antykwariacie. Oczekiwanie na zysk również wymaga bardzo dużej cierpliwości, czasami trwającej kilkadziesiąt lat.