
Inwestycje są dobrami mającymi na celu pomnażanie wniesionego w ich zakup wkładu pieniężnego. To nie tylko lokaty, nieruchomości czy też akcje. Pod tym pojęciem kryją się również przedmioty, które mogą zyskać na wartości w miarę upływu czasu. Ostatni typ inwestycji nazywamy inwestycjami alternatywnymi.
Co można zaliczyć do inwestycji alternatywnych?
O inwestycjach alternatywnych z pewnością słyszeli pasjonaci i kolekcjonerzy. Zdarza się, że stare przedmioty z uwagi na swą rzadkość okazują się poszukiwane, a tym samym drogocenne. Ten rodzaj inwestycji to z pewnością:
monety (monety kolekcjonerskie dostępne są już od 100 zł na allegro.pl);
obrazy;
dzieła sztuki;
książki;
meble;
alkohole;
kamienie.
Inwestycje alternatywne – Fundusze
Co zamiast lokat i obligacji?
Inwestycjami alternatywnymi może stać się każdy przedmiot. Musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinien być w dobrym stanie i mieć swoje lata. Cena takich dóbr uzależniona jest od popytu na nie, a ten z kolei kształtowany jest przez stopień ich niepowtarzalności i autentyczności.
Wady i zalety alternatywnego sposobu inwestowania
Wartość tradycyjnych inwestycji w formie papierów wartościowych, walut czy nieruchomości uzależniona jest od wahań występujących na rynku finansowym. W każdym momencie może ona drastycznie spaść i w konsekwencji inwestor poniesie stratę. Zaletą tych rozwiązań jest możliwość szybkiego osiągnięcia zysku.
Inwestycje alternatywne działają w odwrotny sposób. Ich wartość rośnie powoli. Nie występuje tu ryzyko krachu czy też straty finansowej. Jedyne czego można oczekiwać to zysk. Stopa zwrotu w ich przypadku również może być o wiele wyższa od zwykłych inwestycji.
Wadą tego typu rozwiązania natomiast jest trudność dotycząca wejścia w posiadanie wartościowego przedmiotu. Zwykle pojawiają się one jako spadek, darowizna lub udany zakup w antykwariacie. Oczekiwanie na zysk również wymaga bardzo dużej cierpliwości, czasami trwającej kilkadziesiąt lat.
Rozważę tę metodę inwestycji alternatywnych w niedalekiej przyszłości.