Czym jest DeFi i w które tokeny warto zainwestować w 2022 roku?

W 2021 r. sektor DeFi wzrósł o 1210%, z 18,71 mld USD do 245,22 mld USD. Projekty DeFi mogą zarabiać na swoich aktywach 3 udzielać pożyczek, składać depozyty, handlować z wyprzedzeniem itd.

Co to jest DeFi?

DeFi jest niezależnym ekosystemem finansowym, otwartym dla wszystkich użytkowników. W tym systemie uczestnicy wchodzą w interakcje bezpośrednio ze sobą, bez pośredników 3 banków, instytucji pożyczkowych i innych. Dzięki temu transakcje mogą być przeprowadzane szybciej i taniej. Protokoły DeFi są uważane za jedne z najbezpieczniejszych i najbardziej niezawodnych, ponieważ są oparte na technologii blockchain i smart contract.

Blockchain to rozproszona baza danych, w której informacje o zrealizowanych transakcjach są przechowywane w postaci ciągłego łańcucha bloków. Informacje zawarte w tym systemie nie mogą być modyfikowane.Inteligentne kontrakty realizują na blockchainie warunki określone dla transakcji i dokonują obrotu finansowego w ramach danego rynku. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany i daje stronom umowy pewność, że informacje zapisane w kodzie są bezpieczne, zaszyfrowane i nie mogą być wykorzystane przez osoby trzecie do własnych celów.

Terra (Luna)

Terra to projekt mający na celu stworzenie stabelcoinów, czyli kryptowalut, które są zwykle (ale nie zawsze) powiązane z walutą fiat po kursie wymiany 1:1. Mogą one być emitowane przez giełdy kryptowalutowe i inne projekty kryptowalutowe – o giełdach kryptowalutowych i aktualnych tematach ze świata krypto więcej na www.bitkojn.pl.

Luna to własny token sieciowy Terry. Służy do kradzieży, czyli do pasywnego zarabiania, w którym użytkownicy przechowują monety w algorytmie Proof of Stake (PoS) i zapewniają działanie blockchaina. Tokeny mogą być również wykorzystywane do zarządzania kursem wymiany Stablecoin i zapewniania jego stabilności.

Avalanche (Avax)

Avalanche to jedna z najszybszych platform inteligentnych kontraktów opartych na blockchainie. Został on uruchomiony przez zespół programistów z USA we wrześniu 2020 roku. System działa z prędkością około 4 500 transakcji na sekundę.

Celem projektu jest usunięcie barier regulacyjnych i geograficznych dla transakcji kryptowalutowych.

Avax jest tokenem natywnym platformy Avalanche, który użytkownicy mogą otrzymać poprzez kradzież.

Wrapped Bitcoin (WBTC)

Wrapped Bitcoin to technologia przenosząca Bitcoin na blockchain Ethereum. Jest on przeznaczony dla użytkowników, którzy pracują z Bitcoin, ale chcą zacząć korzystać z aplikacji DeFi.

Chainlink (Link)

Chainlink to zdecentralizowana sieć wyroczni, które współpracują ze sobą w ramach sieci. Wyrocznie to rzeczywiste punkty danych, które można połączyć z inteligentnymi kontraktami opartymi na blockchainie.

Chainlink zapewnia użytkownikom dostęp do rzeczywistych danych, wydarzeń i płatności oraz gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia technologia blockchain.

Link to token z protokołem ERC-20, który służy do dokonywania płatności i zapewnia dokładność sieci Chainlink.

Uniswap (UNI)

Uniswap to zdecentralizowana giełda oparta na Ethereum (DEX), która ułatwia wymianę tokenów ERC-20 między handlowcami.

Uniswap (UNI) to token Ethereum. Stanowi on podstawę protokołu Uniswap, który łączy tokeny w inteligentne kontrakty i tworzy pule płynności. Uczestnicy platformy mogą wymieniać aktywa, tworzyć nowe pary handlowe, dodawać tokeny do puli i otrzymywać z tego tytułu prowizję.

Tokeny o wysokim potencjale wzrostu

W sektorze zdecentralizowanego finansowania istnieje wiele różnych projektów, które oferują możliwość osiągnięcia zysku z lokowania swoich aktywów. Założyciel i dyrektor techniczny Paycer UG Niels Gregersen uważa: Sektor DeFi będzie się nadal rozwijał w nadchodzących latach, a użytkownicy zobaczą wiele nowych produktów, których dziś nie są w stanie sobie wyobrazić.