Obecny obraz giełdy znacząco odbiega od tego znanego nam z filmów. Zamiast wysokich budynków, tłocznych pomieszczeń pełnych rozemocjonowanych maklerów dzisiejsza giełda ma raczej formę nowoczesnych serwerów. Dzięki cyfryzacji procesów związanych z zawieraniem transakcji, z poziomu własnego komputera możemy mieć dostęp do parkietów giełdowych na całym świecie.
Największe światowe giełdy – Nowy Jork i Szanghaj
Ogromny postęp technologiczny dał nam okno na świat – także ten inwestycyjny. Niegdyś nieosiągalne dla nas rynki są teraz w zasięgu kilku kliknięć myszką. Rachunki maklerskie o dużych zasięgach dają nam wgląd w giełdy na świecie, na których możemy dokonywać wybranych inwestycji. Największą z nich jest nowojorska giełda papierów wartościowych – New York Stock Exchange. Jej siedziba mieści się przy legendarnym Wall Street i została założona już w XIX wieku. Dziś transakcje w jej obrębie odbywają się w sposób wyłącznie elektroniczny.
Kolejną pod względem wielkości jest również amerykańska giełda, której oddziały możemy znaleźć także w Kanadzie, Dubaju, Chinach oraz Japonii. NASDAQ jest pierwszym rynkiem, który od początków swojej działalności przeprowadzał transakcje w pełni elektronicznie. Z kolej na niemal równie potężnym, azjatyckim rynku króluje Szanghajska Giełda Papierów Wartościowych, tak zwane SSE. Shanghai Stock Exchange elementem procesu dedolaryzacji, który prowadzą Chiny i jednocześnie ma ogromny udział w handlu paliwem naftowym. Niestety inwestorzy spoza chińskich granic mają znacznie utrudniony dostęp do szanghajskiego rynku. Chcąc prowadzić interesy na SSE trzeba wybrać dom maklerski, który umożliwi nam do niego dostęp.
Najbardziej znaczące giełdy w Europie – Londyn i Euronext
Szukając ogromnych parkietów giełdowych, nie musimy wcale zapuszczać się na serwery amerykańskie lub azjatyckie – europejski rynek również może zaciekawić inwestorów. Jedną z najbardziej znaczących giełd na świecie i jednocześnie największą w Europie jest London Stock Exchange. LSE może szczycić się ponad 300-letnią historią i obecnością jednych z największych światowych spółek. W naszym niedalekim sąsiedztwie jest także platforma giełdowa Euronext, która została założona w 2000 roku.
Powstała z połączenia trzech giełd – amsterdamskiej, paryskiej, brukselskiej. Następnie z biegiem lat dołączały do stowarzyszenia kolejne rynki. Prawna, historyczna siedziba Euronext znajduje się w stolicy Niderlandów, natomiast jej oddział operacyjny zlokalizowany jest w Paryżu. Można na niej znaleźć najbardziej znaczące europejskie akcje spółek należących do państw wchodzących w skład stowarzyszenia. Jednak akcje nie są jedynym aktywem, który jest dostępny na Euronext – są tam też między innymi ETF-y, instrumenty pochodne, czy obligacje.
Polska giełda – GPW liderem Wschodniej i Centralnej Europy
W naszym kraju oczywiście również możemy inwestować na giełdzie w rodzime i zagraniczne spółki. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największym parkietem w naszej części Europy. Większość domów maklerskich na naszym podwórku umożliwia inwestorom obrót akcjami na warszawskiej giełdzie. Wystarczy wybrać brokera i założyć konto, aby zacząć zabawę z inwestowaniem. Jednak nie można zapominać, że giełda zawsze związana jest z ryzykiem utraty kapitału i na jej indeksy ma wpływ nie tylko kondycja krajowej gospodarki, lecz także sytuacja gospodarcza na świecie i notowania innych, znaczących giełd zagranicznych.
Podobne posty
Kontrakty futures – co to takiego?
Czy warto inwestować za pomocą futures?
Opłacalność inwestycji alternatywnych